četrtek, 20. oktober 2016

Treking v Upper Mustang - september 2016

Uvod

Lepega dne sredi poletja 2016 me je po telefonu poklicala prijateljica Milka. Z njo se poznava že nekaj časa. V juliju leta 2015 sva bila skupaj na trekingu po poti GR-20 na Korziki. Oba sva tudi vneta pohodnika po španskem Caminu. Doslej sva prehodila Camino Frances in še nekaj drugih romarskih poti, katere so raztresene po vsej Španiji, vse pa vodijo proti Santiagu de Compostela.

Milka mi je ponudila, da bi šel z njo in še z dvema njenima prijateljicama na treking v kraljevino Mustang. "Kje pa je to?" sem jo začudeno vprašal. Menil sem, da kar nekaj vem iz zemljepisa, a za to kraljevino še nisem slišal. V smehu mi je pojasnila, da gre za nekdanjo kraljevino na območju današnje države Nepal. Prepovedano kraljestvo Mustang je bilo vse do leta 1991 povsem zaprto, prepovedano območje za tujce. Po tem letu pa se območje počasi odpira in po Mustangu vodi ena izmed treking poti, s katerimi se Nepal skuša prebiti na turistični zemljevid sveta.
otrok  iz Mustanga
V Nepalu doslej še nisem bil. In treking po Himalaji je bila moja skrita želja že od nekdaj. A vselej sem se bal višinske bolezni. Imel sem globoko vcepljeno prepričanje, da sem občutljiv na višino. Zadnjič sem omotico zaradi velike višine začutil letos poleti v Peruju. Z avtobusom smo se peljali iz Arequipe proti kanjonu Colca in pri tem prečkali sedlo Patapampa na višini 4910 metrov.  Na sedlu je Mirador de los Volcanes - razgledišče, od koder je moč videti številne vulkane. Ustavili smo se in stopili iz avtobusa. Takoj sem začutil redek zrak in zagrabila me je rahla omotica. Kolikor sem lahko opazil, drugi sopotniki niso imeli nobenih težav. Tako sem prišel do mnenja, da sem nagnjen k višinski bolezni in da zame ni najbolj primerno, da bi se podajal v visoke planine.

Milki sem zaupal svoje strahove. Ne bi želel biti ekipi v breme, če bi se pri meni pojavile težave zaradi višinske bolezni.  A me je kaj hitro potolažila, da ne bo tako hudo. Treking v Mustang ne vodi prav visoko med himalajske vršace. Najvišja točka poti bo tam okrog 4300 metrov. In vzpenjali se bomo počasi, tako da bo aklimatizacija na višino postopna in temeljita.   Ko je tako uspešno pobila vse moje dvome in strahove, sem se odločil prav na hitro. Grem zraven! Milka mi je povedala, da so v ekipi še njena sestra Valda in svakinja Irena. Z Valdo sta opravili že celo vrsto trekingov v Nepalu  - med drugimi treking v bazni tabor Mount Everesta, treking okrog Manasluja, treking na tri sedla in najbrž še katerega, ki se ga zdajle ne spomnim. Irena pa je poleg mene novinka v Himalaji. A je izkušena planinka, v Sloveniji je prehodila praktično vse planine. Pričeli smo z pripravami na pot. Valda je nabavila povratne letalske vozovnice. Načrtovali smo polet od Ljubljane do Kathmanduja, z vmesnimi postanki v Beogradu in Abu Dhabiju. Vrnitev nazaj domov po isti poti, le v drugi smeri. Vozovnice je Valda nabavila s pomočjo potovalne agencije E-travel za res ugodno ceno 600  evrov. Do Abu Dhabija bomo leteli z letali Air Serbia, naprej pa z Etihadom. Milka je po mojem pristanku na treking obvestila našega nepalskega vodnika Santo Galeja, da se je odprava povečala za enega člana. Z njim se je po mailu še naprej  dogovarjala o vseh podrobnostih, ki so se tikale naše odprave - kje bomo pričeli trek, po kateri poti bomo šli, koliko dni bomo na trekingu, katero opremo potrebujemo, koliko nosačev naj najame in podobno. O vseh dogovorih z vodičem Santo je sproti obveščala nas ostale.  Vsi pa smo pridno nabirali kondicijo. Na trekingu moramo biti v dobri formi.

O Nepalu 

Preden odrinemo na pot, sem si želel nabrati čim več informacij o deželi, v kateri bom preživel tri tedne. Pobrskal sem po Wikipediji in še nekaterih drugih spletnih straneh ter nabral nekaj zanimivih podatkov. Nepal oziroma s polnim imenom Federativna demokratična republika Nepal je država v Jugovzhodni Aziji, ki meri 147,181 km2. Torej je velika za  dobrih 7 Slovenij. Po velikosti  je 93. država na svetu. Po nekaterih virih šteje okrog 27 milijonov prebivalcev, kar jo uvršča na 42. mesto med državami sveta. Iz teh podatkov je razvidno, da je kljub svojemu zelo goratemu reliefu precej gosteje naseljena kot Slovenija. Nepal meji le na dve drugi državi. Obe sta zelo veliki. Na jugu, vzhodu in zahodu je soseda Indija, na severu pa Kitajska. Obe sosedi močno pritiskata na majhni Nepal in si skušata pridobiti odločilni vpliv nad njim.

Nepal leži na 27° zemljepisne širine, kar je južneje od vseh evropskih držav. Leži  približno enako blizu ekvatorja kot recimo Kairo ali Maroko. Nepal je multietnična država. V njej živijo številna plemena, ki govorijo različne jezike. Uradni jezik je nepalščina - Nepali, ostali pomembnejši jeziki so še Newar, Gurung, Sherpa, Tamang, Limbu in drugi. Imenovani so po plemenih, ki jih uporabljajo.


Tudi glede verstva je Nepal precej raznovrsten. Večina prebivalstva je hindujcev, sledijo budisti. Nekaj je muslimanov, nekaj pa jih veruje še v verovanja, ki so nastala že pred pojavom budizma. To je vera bon, njeni pripadniki so bonci. Utemeljitelj budizma, Buda - Siddharta Gautama je bil rojen v kraju Lumbini v Nepalu, leta 566 pr.n.št. Budizem je bil sprva sprejet v Indiji. Kasneje se je razširil po vsej Aziji, predvsem pa na Japonskem in v Kitajski. V Nepalu prevladuje predvsem v pokrajini Mustang, kjer so bili ves čas močni vplivi iz Tibeta.
rumeno - prevladujejo hindujci, rjavo - budisti

Dežela ima približno obliko romba. V dolžino meri cca 800 km, v širino pa 200 km. Po obliki reliefa se Nepal deli na tri pasove, ki potekajo od juga proti severu. Na južnem delu Nepala je  nižinski svet, ki se imenuje Terai. Tod prevladujejo polja in džungla. V džungli živijo tudi sloni, tigri in nosorogi. V srednjem pasu, ki se imenuje Pahad, je hribovje, ki sega od 2500 do 4500 metrov visoko. To je redkeje naseljen svet. Naselja so običajno ob rekah, kjer je kaj rodovitne zemlje. Tretji pas je na severu, ob meji s Kitajsko. Tam je Himalaja, najvišje gorstvo na svetu. V Nepalu je 8 od 14 osemtisočakov, kolikor jih je na Zemlji, vključno z Mount Everestom, ki je z 8848 metri najvišji vrh sveta. Ta pas je praktično nenaseljen. Osemtisočaki v Nepalu poleg Everesta so naslednji: Kančendzenga (8586 m), Lhotse (8516 m), Makalu (8462 m), Čo Oju (8201 m), Dhaulagiri (8167 m), Manaslu (8156 m) in Anapurna (8091 m). Na našem treku naj bi videli dva izmed njih - Dhaulagiri in Anapurno.
v daljavi Dhaulagiri, iz Muktinatha
Nepal je od leta  2007 dalje parlamentarna republika. Prej je bila oblika vladavine monarhija. Kraljestvo Nepal je obstajalo vse od leta 1768 dalje, ko je kralj Prithvi Narayan Shah združil prej razdrobljene kraljevine v enotno državo. Hinduizem je bila uradna državna religija. Zanimivo je, da Nepal nikoli v svoji zgodovini ni bil nikogaršnja kolonija. Angleži so v začetku 19.stoletja napadli Nepal s kolonialnimi silami iz Indije. Vendar so se Nepalci uspešno uprli in leta 1816 je bil podpisan mirovni sporazum, s katerim je Nepal postal zaveznik in pridruženi član britanskega imperija. Vojščaki iz plemena Gurke so se v I. in II.svetovni vojni borili v angleških enotah in si pridobili status odličnih in nepopustljivih borcev.

Glavno mesto Nepala je Kathmandu, kateri šteje približno 1 milijon prebivalcev. Ostala večja mesta so še Pokhara (cca 250.000) ter Lalitpur in Biratnagar, ki štejeta okrog 200.000 prebivalcev. Vsa ostala mesta so manjša. Nepal je upravno razdeljen na 7 provinc, v katerih je skupno 75 okrajev ali distriktov. In eden od teh okrajev je 

Mustang district, 

ki je sestavni del province številka 4 in leži tam nekje na sredini Nepala, ob meji s Tibetom. Celoten distrikt meri 3.500 km2 in šteje le približno 15.000 prebivalcev. Severni dve tretjini tega distrikta predstavljata Upper Mustang, kar je nekdaj bilo območje kraljestva Lo.  


Kingdom of Lo je sicer formalno izgubil svoj status kraljestva leta 2008, ko je Nepal postal republika. A domačini princa z imenom Jigme Singhe Palbar Bista še vedno častijo kot svojega kralja in je med njimi zelo popularen. Star je že 86 let in živi v Kathmanduju, občasno pa se oglasi v prestolnici Upper Mustanga, v kraju Lo Manthang. Njegov sin prestolonaslednik pa živi na Tajskem. Večina prebivalstva Upper Mustanga živi v vaseh ob reki Kali Gandaki, kjer so redka območja z nekaj rodovitne zemlje. Ves ostali svet je gorat in puščavski. V Mustangu pade le malo dežja, saj je pokrajina v zaledju osemtisočakov Daulagirija in Anapurne, katera ustavljata deževne oblake, ki prihajajo od morja oziroma iz smeri Indije. Nadmorska višina Mustanga se giblje med 2700 in 6000 metri, večinoma pa so tam planote  med 3000 in 4000 metri. Od gospodarskih panog je razvito le kmetijstvo, vedno bolj pa tudi turizem. Domačini pridelujejo ječmen, ajdo, koruzo, krompir, jabolka (!), pasejo številne črede ovac in koz, imajo tudi osle, konje in mešance med jaki in govedom.  V zadnjem času nepalska vlada spodbuja zasajanje velikih nasadov jabolk, katere običajno namakajo. Mustang tako trenutno z jabolki zalaga ves Nepal.
Upper Mustang
Upper Mustang je bil do leta 1992 povsem zaprto področje, kamor tujci sploh niso imelo dostopa. Imenovali so ga Prepovedano kraljestvo Mustang. Zaradi tega se je v Mustangu ohranil starodavni način življenja Tibetancev, kateri so v preteklih stoletjih pribežali preko gora in se tod naselili. Še danes večina prebivalstva v Upper Mustangu govori tibetanski jezik, neguje budizem in se ravna po starodavnih tibetanskih običajih. Na drugi strani meje so Kitajci v Tibetu že uspeli uničiti veliko sledov te kulture. Ohranjena je ostala v Mustangu.  Tu kot da se je čas ustavil. Tudi danes dostop v te kraje ni povsem enostaven. Vlada omejuje število dovolilnic, ki jih letno izdajo za vstop v to področje  Izdajo jih le 1000 vsako leto. S tem želijo preprečiti prehud vpliv turizma na domače prebivalstvo in način življenja. Cena za dovolilnico je 500 dolarjev za 10 dni trekinga. Za vsak nadaljnji dan je treba plačati še po 50 dolarjev. Dostop v Mustang je najlažji z letalom iz Pokhare v Jomsom. A letala so majhna in letijo le zgodaj zjutraj, ko še ni vetra. Če je v Pokhari ali Jomsomu megla ali dežuje, so poleti odpovedani. Prevoz z lokalnimi avtobusi ali terenskimi vozili na tej relaciji pa traja vsaj 13 mukotrpnih ur.
Upper Mustang - trasa trekinga


V glavnem je vrisana tudi naša pot. Le mimo Gelinga smo šli bolj zahodno, do samostana Ghar Gompa. Pa tudi etapo od Tangeja do Chusanga smo prehodili bolj zahodno od vrisane poti na tej karti. Šli smo bolj naravnost proti Chusangu.

Ni komentarjev:

Objavite komentar